Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów kamienicy

remont izolacji starej kamienicy

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Chodkiewicza

Na początku czerwca br. mieliśmy okazje wykonać izolacje przeciwwilgociową bardzo starej kamienicy z XIX wieku. Ze względu na wzmożony ruch od strony ulicy oraz warunki pogodowe realizacja zadania była utrudniona.

Na początku dokładnie zabezpieczyliśmy obszar budowy, tak aby uniknąć jakichkolwiek zagrożeń. Następnie przystąpiliśmy do demontażu płyt chodnikowych aby wykonać wykop ręczny by dostać się do ław fundamentowych budynku. Gdy fundament został odkopany oraz oczyszczony, ściany wyszpałdowano czyli wypełniono ubytki w murze tynkiem cementowym. Przeschniętą oraz oczyszczoną ścianę zagruntowano pod ciężką izolację przeciwwilgociową. Grunt został dokładnie rozprowadzony po całej powierzchni fundamentu, dzięki czemu uzyskaliśmy wysoką przyczepność masy bitumicznej.

Punktem kulminacyjnym było użycie masy dwuskładnikowej Mapei PLASTIMUL 2K SUPER, która stanowi podstawę dobrze zrealizowanych prac izolacyjnych. Dobrze rozmieszaną, jednolitą konsystencję, należy nałożyć metodą drapaną, tak aby wypełnić wszystkie minimalne ubytki, dzięki czemu eliminujemy możliwość przenikania wód gruntowych oraz napływowych w głąb muru. Taką czynność powtarza się dwa razy, aby mieć 100% pewność dobrze wykonanej izolacji. Po wyschnięciu masy bitumicznej wykonuje się izolację termiczną, do której użyliśmy styrodur o gr. 10 cm wklejając go na całą powierzchnię ściany. Zachowanie takiej kolejności prac, pozwala na wyeliminowanie przedostawania się wody do wnętrza budynku.

Każdy budynek powinien mieć solidną poziomą izolację przeciwwilgociową, dobraną do warunków gruntowo-wodnych na których osadzone są fundamenty. Stare kamienice cechują się tym, że taka izolacja jest uszkodzona lub nie ma jej wcale. W takiej sytuacji woda ma łatwy dostęp do wnętrza domu, a wzdłuż przypodłogowej części ścian parteru wewnątrz i na zewnątrz pojawiają się białe wykwity. Naszym zadaniem było wykonanie gruntownej renowacji fundamentów co prezentujemy w poniższej galerii:

Facebookgoogle_plus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *