Murowanie silikatów – „Zielona Przystań”

murowanie silikatów zielona przystań szczecin

Przedstawiamy relację z budowy nowoczesnego kompleksu mieszkaniowego „Zielona Przystań” przy ul. Polskich Marynarzy w Szczecinie, której inwestorem i generalnym wykonawcą jest PB CALBUD Sp. z o.o.

Naszym zadaniem jest wykonanie prac konstrukcyjnych, w zakres których wchodzą ściany nośne oraz działowe murowane z bloczków silikatowych.

 

Ściany zewnętrzne

Najczęściej stawia się z drążonych bloczków szerokości 24 cm. Taka grubość pozwala bezpiecznie ryć bruzdy pod instalacje, łatwo też zmieścić na niej zbrojenie wieńca czy nadproży okiennych. Z zewnątrz ściany koniecznie trzeba docieplić.

Ściany wewnętrzne

Muszą być przewiązane z zewnętrznymi, żeby całość tworzyła zwarty szkielet. W miejscach łączeń zaleca się stosować tradycyjne wiązania murarskie, a spoiny dodatkowo wzmacniać metalowymi kotwami. Niekiedy za zgodą projektanta dopuszcza się dostawianie w narożniku elementów na styk i łączenie ścian wyłącznie za pomocą kotew. Nie wolno jednak robić tego w ścianach fundamentowych i piwnicznych – tam bloczki poszczególnych warstw muszą być przewiązane.

Silikaty, czyli wyroby wapienno-piaskowe skupiają w sobie wiedzę zdobywaną na przestrzeni tysięcy lat i są wykorzystywane w budownictwie od wielu wieków jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy. Produkty silikatowe są wiernym odtworzeniem piaskowca – najbardziej rozpowszechnionej skały na kuli ziemskiej, skały stanowiącej jej składnik.

Silikat to nic innego jak sztuczny piaskowiec wyprodukowany wyłącznie z naturalnych surowców: 90% piasku, 7% wapna i 3% wody, zazwyczaj w formie bloczków lub cegły.
W 1880 roku technologię do produkcji bloczków silikatowych opatentował niemiecki uczony. W ostatnich latach eksperci dokonali wiele zmian w zakresie silikatu, m.in. udoskonalili technologię produkcji wyrobów wapienno-piaskowych, poprawiając parametry fizyczne. Rezultatem są też doskonałe masy bloczków silikatowych z innowacyjnymi, poręcznymi chwytami do murowania ręcznego oraz znany system pióro-wpust.

Z uwagi na naturalny skład surowcowy i energooszczędny proces produkcji bez dodatków chemicznych, wyroby silikatowe są przyjazne dla środowiska naturalnego i zaliczane są do najbezpieczniejszych materiałów budowlanych.

Na rynkach Zachodnich już od wielu lat wyroby silikatowe są powszechnie używanym i cenionym produktem, ponad 50% budynków mieszkalnych powstaje tam właśnie z silikatów.
Ze względu na rozpowszechnianą wiedzę i świadomość cennych właściwości wyrobów silikatowych oraz atrakcyjną cenę, także w Polsce obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania tym materiałem.

 

Facebookgoogle_plus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *